موسسه اسلامی سالکان تـمدن ساز (مواسات)

در سال 94 مواسات، با توجه به اینکه حماسه جهانی پیاده‌روی اربعین، خط‌ شکن و پیش‌قراول تمدن نوین اسلامی در بعد جهانی بوده و نیز با عنایت به امر رهبر معظم انقلاب، مبنی بر تمرکز نسل نو بر تشکیل تمدن نوین اسلامی، دو اقدام برای جهت شکل‌گیری این طرح ملی، انجام داد.

اقدام اول تشکیل یک تیم 20 نفره تبلیغی، فرهنگی و هنری متشکل از فضلای حوزوی، نویسندگان، مستندسازان بود(حجت الاسلام والمسلمین شجاعی، حجت الاسلام والمسلمین عطوفی، حجت الاسلام والمسلمین عسگرزاده، آقایان رضا عیوضی، تقی شجاعی، وحید نادری، مهرداد یاسینی، محسن انوشه، علیرضا افشاری، محمد زاهدی پور و ...)که در پیاده‌روی اربعین سال 94، شرکت نمودند. اقدام دوم برگزاری مسابقه بین‌المللی عمود 1399 بود که در این مسابقه وقایع، خاطرات و داستان‌ ارسالی از سوی زائران اربعینی جمع‌آوری گردید.

خروجی این دو اقدام، که با همکاری کمیته آموزشی و فرهنگی ستاد مرکزی اربعین کشور انجام گردید، علاوه بر اقدامات صورت پذیرفته در خودِ مراسم پیاده‌روی، انتشار سه جلد کتاب و سه مستند می‌باشد. کتاب اول «او یافت مرا» اولین سفرنامه طنز اربعینی می‌باشد، که توسط نویسنده طنزپرداز مواسات، آقای رضا عیوضی نگاشته شده است. کتاب دوم «سید من حسینی» روایتی است از فتح من در پیاده روی اربعین، که توسط نویسنده مواسات، آقای تقی شجاعی به نگارش در آمده است. کتاب سوم «این است. آن نیست» بازآفرینی هنری بخشی از وقایع و خاطراتِ مسابقه بین‌المللی عمود 1399 می‌باشد. سه مستند «سلام در عمود سلام»، «زندگی به سبک عمود 1399» و «محراب در عمود سلام» نیز مراحل تولید را طی می کنند تا ان شا الله در ایام اربعین 95 به نمایش در آیند.